Skip to main content

Publieksdata op de EU-agenda: de volgende stap

Met België als EU-voorzitter is het onderwerp ‘publieksdata’ op de EU-agenda geplaatst. Dat was de eerste belangrijke stap, maar daarmee is het werk natuurlijk nog niet gedaan. Met EU-partners is er in de afgelopen periode naartoe gewerkt om het onderwerp stevig te verankeren en concrete stappen te zetten. “Het belang van datagedreven werken, in het bijzonder met publieksdata, wordt breed onderkend”, zegt Maaike Verberk, directeur bij DEN.  

21 apr `26

Vervolgstappen

Om de Europese samenwerking rond publieksdata naar een volgend niveau te tillen is een uitgebreid beleidsstuk geschreven en recent gepubliceerd: European Policy Paper on Data-Driven Audience Development (DDAD). Deze notitie in het Engels en is opgesteld in samenwerking met een aantal Europese lidstaten waaronder Nederland. Maaike: “Dit stuk laat zien welke rol publieksdata kunnen spelen voor het versterken van de culturele en creatieve sector in Europa. Het beschrijft hoe het verzamelen, analyseren en delen van publieksdata kan leiden tot betere inzichten in publieksbereik, deelname en culturele betrokkenheid. Dit stuk is bedoeld om richting te geven aan beleid en Europese samenwerking rond publieksdata, en om te laten zien welke vervolgstappen nodig zijn om datagebruik in de sector verder te ontwikkelen.” 

Kansen en uitdagingen

Dit beleidsstuk schetst de belangrijkste kansen en uitdagingen rond datagebruik en bevat aanbevelingen om kennis en vaardigheden rondom datagedreven werken te vergroten, gezamenlijke standaarden te ontwikkelen en praktische tools beschikbaar te maken. Het is bedoeld voor beleidsmakers, sectororganisaties en andere stakeholders die werken aan cultuurbeleid, publieksontwikkeling en data-infrastructuren.  

Europees cultuurbeleid in de toekomst

“We hopen en verwachten dat de Europese Commissie dit stuk oppakt, zodat het onderdeel gaat uitmaken van het toekomstige Europese cultuurbeleid”, zegt Maaike tot slot. “Daarmee kan het zich ook vertalen naar nieuwe of vernieuwde financieringsmogelijkheden binnen de internationale Europese samenwerkingen.”  

Lees de notitie (het is in het Engels geschreven).

Share this news article