Skip to main content

Kennis & Inspiratie

Schermafbeelding 2026 04 14 om 15 20 35
  • Artifical Intelligence (AI)
  • Artikel

Praten met de goden: hoe AI de collectie tot leven wekt

4 min
Gradient Header AI
  • Artifical Intelligence (AI)
  • Handleiding

Maak een AI-beleid voor jouw organisatie

5 minuten
Jelle Draper DSC 5851
  • Cybersecurity
  • Interview

Bereid je voor op een cyberaanval: plan een cybertraining in!

Cyberaanvallen vormen een groeiend risico voor bibliotheken, musea, archieven, theaters en andere culturele instellingen. Een goede voorbereiding gaat daarom verder dan technische maatregelen alleen. Met cybertrainingen en realistische simulatieoefeningen leren jij en je collega's risico's herkennen en effectief reageren op een cyberincident. 

Volgens Milou Dekker, adviseur crisisbeheersing bij de KB, de nationale bibliotheek, zou cybersecurity net zo vanzelfsprekend moeten zijn als andere trainingen op de werkvloer. Maar hoe zorg je ervoor dat zo'n cybertraining echt effect heeft? 

9 minuten
Jelle Draper DSC 7921
  • Artikel

AVG in de praktijk: 5 stappen om persoonsgegevens wél goed te gebruiken

Wat mag je als culturele organisatie doen met persoonsgegevens volgens de AVG? Wanneer mag je publieksdata verzamelen, foto’s publiceren of persoonsgegevens gebruiken voor marketing? En welke regels gelden daarvoor?

In dit artikel lees je welke stappen je organisatie kan nemen om persoonsgegevens op een zorgvuldige en juridisch correcte manier te verwerken. Je krijgt uitleg over verwerkingsgrondslagen, toestemming, gerechtvaardigd belang, bewaartermijnen en het verwerkingsregister.

5 minuten
afbeelding Lander23
  • Artifical Intelligence (AI)
  • Artikel

Interactieve quests in Lander23: deze elementen van deze nieuwste Punchdrunk kun jij ook inzetten.

De cultuursector staat voor een grote, urgente uitdaging. Hoe betrek je een publiek dat in het dagelijks leven gewend is aan constante digitale interactie en regie? Het antwoord zit hem volgens de makers van Lander23 in het heroverwegen van de bezoekerservaring. De Britse immersief theater-pioniers van Punchdrunk en AI-gamebedrijf Meaning Machine, ontwikkelden iets wat we nog niet eerder zagen: een live-action game als theater ervaring. 

5 minuten
Getty images OTP Nc R Kz8 ME unsplash
  • Artifical Intelligence (AI)
  • Workshop

Hackathon AI: van idee naar concept

Wat kun je vandaag al met AI in jouw organisatie? En hoe maak je de stap van idee naar concept? Tijdens de Hackathon AI van DEN en Innovation:Lab ga je daar zelf mee aan de slag. In twee intensieve dagen werk je samen met experts en andere cultuurprofessionals aan een idee uit jouw organisatie. Dat idee hoeft nog niet concreet te zijn! Je hebt niet veel technische voorkennis nodig, wel nieuwsgierigheid naar de mogelijkheden van AI en bereidheid om te experimenteren.  

De nachtwacht
  • Artikel

Hoe het Design Museum data inzet voor de ultieme museumervaring

Lege zalen terwijl het verderop dringen geblazen is voor het topstuk. Drukte kan een behoorlijke impact hebben op de ervaring van je bezoeker.  

Begrijpen van wat je publiek doet, en vooral wat ze niet doen, is essentieel. Het Britse Design Museum in Londen gebruikt datagedreven publieksmanagement om de ervaring van hun bezoekers te verbeteren.

Allison saeng Eln Eo0 MO0j Y unsplash 1
  • Digitale transformatie
  • Interview

Digitale soevereiniteit in de praktijk: hoe FOTODOK stap voor stap afscheid neemt van Big Tech

In een vers geschilderde, lege zaal in Utrecht blikt FOTODOK’s directeur Femke Rotteveel terug op een bijzonder jaar. De muren zijn kaal na een indrukwekkende expositie over de voormalige USSR, maar de digitale infrastructuur van de organisatie voelt stevig en vrij. De keuze om minder afhankelijk te worden van tech-giganten, was geen plotselinge ommezwaai, maar een geleidelijk proces van jaren. 

“Binnen onze exposities nemen wij de ruimte voor de mens in het verhaal, binnen alle actualiteit,” begint Femke bevlogen. “Maar hoe rijm je die menselijke maat met een digitale achterkant die steeds ondoorzichtiger en ongrijpbaarder wordt?”

10 minuten
MV5 B Yj A2 Nzhl MD It NW Rm ZC00 Mz Rj LWE3 Zj At Zj Bl ZD Aw OWY2 O Ddj Xk Ey Xk Fqc Gc V1 F Mjpg UX1000
  • Artifical Intelligence (AI)
  • Artikel

Hoe gaming het theater transformeert: de lessen van Immersive Arcane

League of Legends is een van de meest gespeelde games ter wereld. Op basis van de game is een Netflix-serie gemaakt, Arcane. Een enorme hit, met name in Azië. Het verhaal uit de serie wordt getransformeerd tot een immersieve voorstelling: Immersive Arcane, die dit jaar in de Chinese stad Shanghai gespeeld wordt. Hoe vertaal je de digitale wereld naar een tastbare, zintuiglijke ervaring voor je publiek?

6 min
Joshua hanson 8 Xz RRB54 L Gg unsplash
  • Interview

Energiebewust streamen: Verdiepend onderzoek naar de CO2-uitstoot van online voorstellingen

Het online streamen van een opera lijkt misschien energie-intensief, maar de extra CO2-uitstoot blijkt verrassend klein. Uit een verdiepend onderzoek van PHI Factory in opdracht van DEN blijkt dat streaming bij culturele voorstellingen tussen de 1 en 3 procent toevoegt aan de totale uitstoot.

Tegelijk laat het onderzoek zien waar de échte klimaatimpact zit: reizen, materialen en productie. Met de resultaten uit het onderzoek is ook de CO2-tool geoptimaliseerd. Hiermee kan jij als culturele organisatie jouw ecologische voetafdruk zelf meten. Zo weet je aan welke knoppen je kan draaien om te verduurzamen. Joost Droste van PHI Factory licht het duurzaamheidsonderzoek toe. 

12 min
Hermes rivera Wx Qw5 I n Mc unsplash

Publieksdata op de EU-agenda: de volgende stap

Met België als EU-voorzitter is het onderwerp ‘publieksdata’ op de EU-agenda geplaatst. Dat was de eerste belangrijke stap, maar daarmee is het werk natuurlijk nog niet gedaan. Met EU-partners is er in de afgelopen periode naartoe gewerkt om het onderwerp stevig te verankeren en concrete stappen te zetten. “Het belang van datagedreven werken, in het bijzonder met publieksdata, wordt breed onderkend”, zegt Maaike Verberk, directeur bij DEN.  

Levi loot 1l0d Oh O Pey Q unsplash
  • Cybersecurity
  • Artikel

Cyberaanvallen in de cultuursector in Nederland: wat instellingen moeten weten

Op 19 maart 2026, tijdens een DEN-community meet-up, werd duidelijk dat cybersecurity vaak niet hoog op de agenda staat. Niet alleen bij bestuurders, maar ook binnen teams. Veel medewerkers zien cybersecurity als iets van IT of als een te complex onderwerp of denken ‘wij zijn een kleine organisatie dus we zijn niet interessant voor cybercriminelen’. Tegelijk zijn ze bewust van risico’s, maar ook bang fouten te maken. Daardoor vermijden ze het onderwerp soms liever. Dit is opvallend, want cyberaanvallen gebeuren al. Ook in Nederlandse musea, archieven, bibliotheken en andere instellingen. 

13 minuten